Samochody elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Wiele osób decyduje się na ich zakup nie tylko ze względu na aspekty związane z korzystnym wpływem na środowisko, ale przede wszystkim ze znaczącymi korzyściami finansowymi. Czy w dobie rosnących wahań cen paliw zakup nowego elektryka jest opłacalnym rozwiązaniem? Poznaj wady i zalety samochodów elektrycznych.

Samochody elektryczne – przyszłość, z której warto skorzystać?

Elektromobilność w obecnym wymiarze to bez wątpienia nie tylko chwilowa moda a realnie postępująca zmiana w podejściu do motoryzacji oraz transportu. Spoglądając na zakup samochodu elektrycznego z perspektywy zauważalnych w ostatnich latach zmian klimatycznych, postępującej transformacji energetycznej oraz stopniowego porzucania paliw kopalnych, zrównoważona mobilność oferuje realną alternatywę dla tradycyjnych pojazdów spalinowych bez znaczącej utraty w komforcie eksploatacji.

Czym charakteryzują się samochody elektryczne? Silniki elektryczne w tych pojazdach generują moment obrotowy od zerowej prędkości obrotowej. Wydajność energetyczna silników elektrycznych wynosi ponad 90%, co oznacza, że większość energii elektrycznej jest przekształcana w energię mechaniczną. W przypadku samochodów spalinowych, realna wydajność energetyczna wynosi ok. 40%. Konstrukcja samochodów elektrycznych różni się od pojazdów spalinowych. Nie posiadają one skrzyni biegów, układu wydechowego, czy układu chłodzenia w tradycyjnym rozumienia. Zamiast zbiornika paliwa posiadają akumulatory o różnej pojemności, powalające na przejechanie od ok. 150 do ponad 700 km w topowych modelach, w ramach jednego ładowania.

Samochody elektryczne – zalety i wady

Na polskich drogach coraz częściej można zobaczyć auta z charakterystycznymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Patrząc przez pryzmat zalet samochodów elektrycznych, widok ten nie powinien dziwić. Wśród zalet wymienia się przede wszystkim znacznie mniejszą emisję CO2 w porównaniu z pojazdami spalinowymi. Pojazdy elektryczne nie wymaga spalania paliw kopalnych w postaci benzyny lub oleju napędowego, co zdecydowanie wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Istotne dla użytkowników jest także fakt, że silniki pojazdów są znacząco cichsze niż ich spalinowe odpowiedniki, co przyczynia się do ogólnej redukcji hałasu, zwłaszcza w zatłoczonych obszarach miejskich.

Z perspektywy ekonomicznej, koszty ładowania samochodu elektrycznego są zazwyczaj niższe niż pojazdów spalinowych, co więcej – w przypadku posiadania odpowiedniej infrastruktury przydomowej, ładowanie może być całkowicie darmowe! Same pojazdy, w związku z ich prostszą konstrukcją wymagają rzadszych przeglądów technicznych oraz niższych kosztów bieżącej eksploatacji. Dodatkowo, coraz więcej państw wprowadza regulacje, których celem jest zachęcenie obywateli do przesiadki do pojazdów elektrycznych, przez co oferuje korzystne ulgi podatkowe i inne zachęty dla osób i firm decydujących się na zakup samochodów z napędem elektrycznym.

Wady samochodów elektrycznych — czy niwelują zalety aut elektrycznych?

Jak każda technologia, tak i pojazdy elektryczne mają swoje słabości. Mimo, że zasięg samochodów elektrycznych stale rośnie, nadal bywa on niższy niż w przypadku pojazdów spalinowych, co dla kierowców może być problematyczne na dłuższych trasach. Wymieniając wady samochodów elektrycznych, nie można niestety pominąć czasu ładowania. Nawet przy szybkich ładowarkach, uzupełnienie energii trwa dłużej niż tankowanie paliwa. Kolejnym zdecydowanym z punktu widzenia konsumenta minusem jest jeszcze wysoka cena zakupu. Mimo, iż w ostatnich latach ceny akumulatorów, czyli jednego z najdroższych elementów samochodów elektrycznych, znacząco spadły, w dalszym ciągu średnie ceny pojazdów elektrycznych w danych segmentach są droższe od pojazdów spalinowych, nawet po uwzględnieniu oferowanych dotacji. Zdecydowanie wpływa to negatywnie na popularyzację elektromobilności wśród obywateli.  

Samochód elektryczny – czy to się opłaca?

Z całą pewnością można wymienić liczne wady i zalety samochodu elektrycznego, dlatego przed jego zakupem istotne jest, by przeanalizować swoje indywidualne potrzeby, przede wszystkim względem pokonywanych tras oraz możliwości doładowania pojazdu w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto również wziąć pod uwagę swój styl jazdy, częstotliwość dłuższych podróży oraz lokalne warunki klimatyczne, które mogą wpływać na wydajność baterii.

Na zalety samochodów elektrycznych należy patrzeć przede wszystkim w kontekście ekonomicznym. W tym przypadku najczęściej wyróżnia się:

  • oszczędności wynikające z braku konieczności tankowania pojazdu drożejącym z roku na rok paliwem kopalnym,
  • mniejsze koszty bieżącej eksploatacji oraz utrzymania pojazdu,
  • ulgi drogowe i dofinansowania do zakupu finansowane przez jednostki samorządowe.

Powyższe korzyści zdecydowanie obniżają całkowity koszt posiadania (TCO) samochodów elektrycznych, niejednokrotnie niwelując różnice cenowe w ich zakupie względem samochodów spalinowych.

Czy elektromobilność to przyszłość?

Samochody elektryczne oferują znaczące korzyści środowiskowe i ekonomiczne w dłuższej perspektywie, jednakże wciąż mierzą się z pewnymi ograniczeniami technologicznymi i infrastrukturalnymi. Wybór między pojazdem elektrycznym a spalinowym zależy od indywidualnych potrzeb, stylu jazdy i dostępności infrastruktury ładowania. Choć „elektryki” wciąż mierzą się z pewnymi wyzwaniami, ich liczne zalety, w tym pozytywny wpływ na środowisko i stale rosnące zasięgi, czynią je atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów spalinowych. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem infrastruktury, wiele z obecnych wad samochodów elektrycznych będzie stopniowo niwelowanych, a wraz z ich popularyzacją transport będzie czystszy i bardziej zrównoważony.