Pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym z roku na rok coraz częściej pojawiają się na ulicach wielu miast. Nie tylko prywatni użytkownicy, ale także przedsiębiorstwa oraz jednostki publiczne, w tym m.in. zakłady komunikacji publicznej, decydują się na inwestycje w ekologiczne i mniej kosztowne w eksploatacji środki transportu. Wśród wielu zainteresowanych tematem pojawia się pytanie – jak naładować swój samochód elektryczny oraz jak działa stacja ładowania samochodów elektrycznych? Postaramy się odpowiedzieć!

Czym są stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych stanowią kluczową infrastrukturę umożliwiającą użytkownikom pojazdów elektrycznych uzupełnianie energii w akumulatorach. Są one odpowiednikiem tradycyjnych stacji benzynowych dla aut spalinowych. Wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych wyposażone są w specjalne porty oraz złącza, które pozwalają na bezpieczne i efektywne ładowanie baterii pojazdów elektrycznych. Rozwój infrastruktury ładowania jest kluczowy dla popularyzacji elektromobilności oraz redukcji emisji szkodliwych dla środowiska substancji w transporcie.

Ogólnodostępne stacje do ładowania aut elektrycznych najczęściej zlokalizowane są na parkingach, w centrach handlowych, przy stacjach benzynowych, a także przy drogach publicznych oraz autostradach. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez przeszkód można pokonać zaplanowaną trasę, po drodze doładowując swój pojazd.

Jak działa stacja ładowania auta elektrycznego?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych działają poprzez przekazywanie energii z sieci elektroenergetycznej bezpośrednio do baterii pojazdu. Proces ten jest kontrolowany przez zaawansowane systemy zarządzania energią w stacji ładowania, zapewniając bezpieczeństwo i wydajność ładowania. Do przekazania energii wymagane jest odpowiednie złącze pasujące do gniazda ładowania w samochodzie. Najpopularniejszymi typami złącz są aktualnie: Type 2 do ładowania prądem zmiennym (AC) oraz CCS i CHAdeMO do ładowania prądem stałym (DC). Standaryzacja gniazd oraz złączy jest kluczowa dla upowszechnienia się elektromobilności.   

Stacje ładowania podzielić można na 3 zasadnicze rodzaje, zależne od posiadanej mocy:

  • ładowarki typu AC: najczęściej spotykane stacje występujące w wersjach o mocach do 22 kW. W ich przypadku należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ładowanie zazwyczaj trwa kilka godzin, w zależności od pojemności baterii i mocy samej ładowarki;
  • ładowarki typu DC (szybkie): zwyczajowo określane nimi są stacje ładowania posiadające przedział mocy od 50 do 150 kW. W związku z wyższą mocą nominalną oferują znacznie szybsze ładowanie pojazdu. Pozwalają na naładowanie baterii nawet do 80% w ciągu 30-60 minut. Stanowią idealne rozwiązanie podczas zakupów lub postojów w podróży.
  • ładowarki typu DC (ultraszybkie): kategoria obejmuje wszystkie stacje ładowania o mocy ponad 150 kW. Oferują najlepsze możliwe osiągi ładowania oraz stanowią doskonałe rozwiązanie podczas długich podróży. Przy sprzyjających warunkach pozwalają na naładowanie baterii do poziomu 80% w ok. 15-20 min.

Stacja do ładowania aut elektrycznych — jak z niej korzystać?

Korzystanie ze stacji ładowania samochodów elektrycznych może początkowo wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to prosty proces. Istotne jest, aby złącza stacji ładowania samochodu elektrycznego były kompatybilne z gniazdem samochodu. Najlepszym sposobem jest uprzednie sprawdzenie dostępności opcji ładowania w aplikacjach mobilnych lub stronach internetowych operatorów stacji lub ogólnodostępnych mapach infrastruktury ładowania. Po zaparkowaniu pojazdu przy stacji ładowania wystarczy wybrać odpowiednie złącze, autoryzować płatność oraz rozpocząć ładowanie podpinając kabel do gniazda. Należy stale monitorować postęp ładowania oraz sfinalizować transakcję w oczekiwanym momencie.

Czas ładowania samochodu elektrycznego zależny jest od wielu czynników, z czego najistotniejszymi są: pojemności baterii pojazdu, moc ładowarki i poziom naładowania w momencie rozpoczęcia ładowania. Proces możesz na bieżąco monitorować na ekranach, w które wyposażona jest stacja ładowania, na wyświetlaczu pojazdu lub w aplikacji.

Ile kosztuje korzystanie z publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Koszt korzystania z publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych może być zróżnicowany. Na ostateczną cenę często wpływa lokalizacja stacji do ładowania aut, typ wybranej ładowarki oraz polityka cenowa operatora stacji. W Polsce ceny wahają się od około 1 PLN do 3 PLN za kWh na stacjach ładowania AC. Na ładowarkach DC ceny mogą być wyższe, mimo to stanowią korzystniejszą alternatywę względem kosztów paliwa samochodów spalinowych.

Jak radzić sobie z ograniczoną liczbą stacji ładowania?

Chociaż publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz popularniejsze, wciąż jest ich znacznie mniej niż klasycznych dystrybutorów z paliwem. To właśnie dlatego przed podróżą warto zaznajomić się z mapą stacji ładowarek elektrycznych oraz zaplanować trasę, dzięki czemu bez problemu dotrzesz do celu z pełną baterią.

Przejście na samochód elektryczny to krok w stronę przyszłości, który z każdym dniem staje się coraz bardziej dostępny i opłacalny.