Mit: Samochody elektryczne stanowią poważne zagrożenie dla pieszych.

Fakt: Mit ten opiera się w głównej mierze na obawach dotyczących cichej pracy silnika elektrycznego, szczególnie przy niskich prędkościach, co może sprawić, że piesi nie zauważą nadjeżdżającego pojazdu i mogą być narażeni na niebezpieczeństwo.

Aby zmitygować ten problem, od 2019 r. istnieje wymóg instalacji w każdym samochodzie o zelektryfikowanym napędzie systemu akustycznego ostrzegania o pojeździe AVAS (Acustic Vehicle Alerting System). Udowodniono, iż znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza, iż auta elektryczne nie są jeszcze zbyt popularne na naszych drogach. Zgodnie z założeniami, system musi się aktywować przy każdym uruchomieniu samochodu, działać na biegu wstecznym oraz przy prędkości do 30 km/h. Ponadto, samochody elektryczne częściej niż pojazdy spalinowe nawet w podstawowej wersji wyposażenia zaopatrzone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy wykrywania pieszych i automatyczne hamowanie awaryjne, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka kolizji z pieszymi.
Podsumowując, samochody elektryczne mogą być nawet bardziej bezpieczne dla pieszych niż tradycyjne pojazdy spalinowe, a rozwój technologii i wprowadzanie nowych systemów bezpieczeństwa mają na celu dalsze zmniejszenie ryzyka kolizji i obrażeń na drogach.